CBAM endrer spillereglene for import til EU

Kontainerskip passerer under en bro
  • 20 apr 2026

CBAM-regelverket representerer et betydelig skifte for virksomheter som importerer CBAM-varer til EU. Fra 2025 måtte importører av nærmere bestemte varer til EU registrere seg som autoriserte CBAM-deklaranter. Fra 2026 må deklarantene kjøpe CBAM-sertifikater som dekker utslippsinnholdet i de importerte varene.

Bakgrunnen for regelverket er å prise utslipp knyttet til importerte varer tilsvarende kvoteprisen i EU ETS, og dermed motvirke at produksjonen flyttes til land med mindre strenge klimakrav. Dette markerer starten på de finansielle forpliktelsene under CBAM, og plutselig handler det om langt mer enn rapporteringskrav. Virksomheter som ikke har kontroll på dette, risikerer både økonomiske sanksjoner og utestengelse fra EU-markedet.

En ny virkelighet for importører av jern, stål, aluminium, kunstgjødsel, sement eller hydrogen til EU.

CBAM, EUs grensemekanisme for karbonutslipp, er det mest ambisiøse klimatiltaket EU hittil har innført for importører. Konseptet er enkelt, men konsekvensene er omfattende. Importerer du jern, stål, aluminium, kunstgjødsel, sement eller hydrogen til EU, må du betale for utslippene som ble generert under produksjonen.

Fra 2025 måtte importørene registrere seg som autoriserte CBAM-deklaranter. Fra 2026 må du begynne å kjøpe CBAM-sertifikater som dekker utslippsinnholdet i varene dine. Prisen følger EU ETS-kvoteprisen, og for store importører kan dette utgjøre betydelige beløp hvert år. 

CBAM er en hjørnestein i EUs Green Deal og skal forhindre at strenge krav til utslippsreduksjon unngås ved å flytte produksjon til land utenfor Europa.

Følgende varer omfattes av regelverket 


Jern og stål: Varer som eksempelvis omfattes, med tilhørende HS-posisjon/kode:

  • 7302 – Materiell til jernbane eller trikkespor av jern eller stål

  • 7304 – Rør og hulprofiler av jern (unntatt støpejern) eller stål

  • 7318 – Skruer, bolter, muttere, svelleskruer, skruekroker, nagler, splinter, splittstifter, skiver (herunder fjærskiver) og lignende varer, av jern eller stål

aluminium: Varer som eksempelvis omfattes, med tilhørende HS-posisjon/kode:

  • 7603 – Pulver og flak av aluminium

  • 7604 – Stenger og profiler av aluminum

  • 7605 –Aluminiums wire

Kunstgjødsel: Varer som eksempelvis omfattes, med tilhørende HS-posisjon/kode: 

  • 2814 – Ammoniakk, vannfri eller i vandig oppløsning

  • 3102 – Mineralsk eller kjemisk gjødsel, nitrogenholdig 

  • 2834 21 00 – Kaliumnitrater

Sement: Varer som eksempelvis omfattes, med tilhørende HS-kode/posisjon:

  • 2523 10 00 – Sementklinker

  • 2523 21 00 – Hvit portlandsement, også kunstig farget

  • 2523 90 00 – Annen hydraulisk sement

Hydrogen: Vare som omfattes, med tilhørende HS-kode/posisjon:

  • 2804 10 00 - Hydrogen 

Elektrisitet: Vare som omfattes, med tilsvarende HS-kode/posisjon:

  • 2716 00 00 – Elektrisk energi

Krav til autorisasjon for å importere CBAM-varer

For å importere CBAM-varer inn til EU må man være autorisert. Søknad om autorisasjon sendes elektronisk til CBAM-registeret.  

For å få autorisasjon må virksomheten blant annet ha EORI-nummer, være etablert i det landet søknaden sendes fra, ha tilstrekkelig finansielle og operative ressurser til å oppfylle CBAM-forpliktelsene, og ikke ha vært involvert i alvorlige brudd på toll-, skatte-, markedsmisbruks- eller CBAM-regelverket. 

Dersom et selskap uten etablering i EU skal importere varer til EU, herunder også CBAM relaterte varer, må de benytte en indirekte tollrepresentant. Den indirekte tollrepresentanten må være autorisert og selv være etablert i et EU-land.  

Når skal CBAM-erklæring leveres og hvordan kjøpes CBAM-sertifikater

Innen 30. september hvert år skal CBAM-deklaranten levere en CBAM-erklæring for det foregående kalenderåret. Samtidig skal deklaranten levere CBAM-sertifikater i CBAM-registeret. Dette er den mest sentrale forpliktelsen i CBAM-forordningen. Sertifikatene skal tilsvare utslippene knyttet til produksjonen av de importerte CBAM-varene, fratrukket eventuell karbonavgift allerede betalt i produksjonslandet.  

Handelsplattformen for CBAM-sertifikater er fortsatt under utvikling og forventes å bli operativ i januar 2027. Importører vil da måtte kjøpe og innlevere sertifikater som tilsvarer de innebygde utslippene fra CBAM-varer importert i løpet av 2026.

Ny vektgrense på 50 tonn 

Tidligere var grensen for å være omfattet av CBAM-regelverket 150 euro i vareverdi. Nå gjelder en vektgrense på 50 tonn i henold til “Omnibus”-pakken. Pakken består av flere forslag med mål om å redusere den totale administrative byrden for virksomheter. Importerer du mer enn 50 tonn CBAM-varer årlig, omfattes du av regelverket – uavhengig av varens verdi.

Redusert krav til løpende sertifikat-eierskap 

Tidligere var det krav om at CBAM-deklaranter eier sertifikater som ved slutten av hvert kvartal korresponderer med minst 80 % av de innebygde utslippene i CBAM-varene de har importert siden begynnelsen av kalenderåret. For å lette den finansielle byrden for importørene, er denne andelen fra 2027 senket til 50 % .

Mulig utvidelse av hvilke varer som omfattes 

En betydelig utvidelse av virkeområdet for CBAM er under forhandling. Europakommisjonens forslag fra desember 2025 vil utvide dekningen til om lag 180 bearbeidede produktkategorier med høyt stål- og aluminiumsinnhold, herunder maskiner, bildeler, husholdningsapparater og byggematerialer. Videre har Europakommisjonen foreslått strengere regler for å hindre selskaper i å omgå CBAM. Reglene mot omgåelse tar sikte på å motvirke praksis som mindre produktendringer, omdirigering av handel eller omklassifisering for å unnslippe CBAM-forpliktelser. For selskaper kan dette innebærer flere kontroller av produktklassifisering, innkjøp og forsyningskjedestrukturer.

Konsekvensen av manglende etterlevelse 

Manglende etterlevelse av CBAM-regelverket utløser økonomiske sanksjoner. Men kanskje enda viktigere, uten autorisasjon kan du ikke importere CBAM-varer til EU i det hele tatt. For virksomheter med forsyningskjeder som avhenger av disse produktene, kan det bety full stans i driften.

Slik forbereder du deg

Slik forbereder du deg

Sikre tilgang nå

Du trenger detaljert informasjon om utslipp fra produksjonen av varene du importerer. Dette krever tett dialog med leverandører som kanskje aldri før har måttet dokumentere sitt karbonfotavtrykk.

Etabler robuste rapporteringssystemer

CBAM-rapportering må skje i et spesifikt format, og feil kan få alvorlige konsekvenser. Videre må utenlandske produksjonsanlegg registreres i EUs CBAM-register.

Gjennomgå forsyningskjeden

Hvilke leverandører har lavest utslipp? Kan du justere innkjøpsstrategien for å redusere CBAM-kostnaden? Strategiske valg nå kan spare selskapet for store kostnader.

Utvikle en langsiktig karbonstrategi

CBAM er bare begynnelsen. Regelverket vil sannsynligvis utvides til flere produktkategorier, og sertifikatprisene kan stige. Virksomheter som integrerer karbonreduksjon i sin strategiske planlegging, vil stå sterkest.

Vi kan hjelpe

CBAM er et komplekst regelverk i stadig utvikling, og vår erfaring viser at særlig beregningen av varenes utslippsinnhold skaper hodebry for mange virksomheter. Å finne riktig pris og riktig antall sertifikater krever både teknisk innsikt og juridisk presisjon.

Våre dedikerte CBAM-eksperter bistår med klassifisering og identifisering av CBAM-produkter, vurdering av rapporteringsplikt, beregning av utslipp og sertifikatbehov, samt strategisk rådgivning for å minimere kostnader og risiko. Ta kontakt for en uforpliktende samtale om hvordan din virksomhet kan navigere trygt gjennom CBAM-regelverket.

Kontakt oss

Jennifer Wong

Advokat | Director, Oslo, PwC Norway

416 76 789

Kontakt meg

Kjetil Øpstad

Tollrådgiver | Direktør, Oslo, PwC Norway

952 60 328

Kontakt meg