Klimaindeksen 2025

Halvparten av Norges topp 100-omsetning kommer med store klimautslipp

To personer inspiserer solcellepaneler
  • 09 okt 2025

Den nyeste utgaven av Klimaindeksen fra PwC viser at Norges største selskaper vil trenge 14 ekstra år for å nå klimamålene for 2035 med dagens omstillingstakt. Men mulighetene er store: Med økt innsats fra de største utslippskildene, lederskap på tvers av næringer og tydelige rammebetingelser, kan Norge snu trenden.  

Hanne Løvstad

Hanne Løvstad, partner og leder for klima- og bærekraftstjenester i PwC, mener norsk næringsliv står ved et viktig veiskille, hvor fremtidens vinnere skapes av valg som tas nå.

20 virksomheter kan gjøre en spesielt stor forskjell 

Klimaindeksen 2025 fra PwC belyser karbonintensitet og utslippskutt blant Norges 100 største selskaper, fordelt på seks bransjer. Rapporten viser at de 20 mest utslippsintensive selskapene står for 56 % av utvalgets samlede inntekter. 15 av disse tilhører energisektoren og industrien. 

– Selskapene som står for mesteparten av inntektene og utslippene må også ta størst ansvar. Status i dag er utfordrende, men vi ser et betydelig potensial for nytekning knyttet til innovasjon og lederskap i de største selskapene. Omstillingen vil flytte store verdier, vi vil få nye bransjevinnere og verdier vil flyttes på tvers av bransjer. Norge har alt å vinne på å ligge i front. I dag er vi ikke på ballen, sier Hanne Løvstad, leder for klima- og bærekraftstjenester i PwC.  

Norges næringsliv må kutte 10,3 % årlig de neste ti årene for å nå 2035-målet  

Klimaindeksen viser at kun 23 av selskapene har dokumenterte utslippskutt over minst tre år – en trend som må snu raskt. For å nå Norges ambisiøse mål må reduksjoner i utslipp økes til minst 10,3 % årlig på tvers av de 100 største selskapene.

– Vi har identifisert tre nøkkelområder for å lykkes: Et kraftfullt regulerings- og insentivregime, modige ledere som går foran med innovative bærekraftige forretningsmodeller, og finansbransjen som katalysator for grønne investeringer. Dette er samarbeidsarenaer hvor vi må løfte sammen, understreker Løvstad.  

Teknologi- og tjenestesektoren har lavest karbonintensitet, mens transport har flest selskaper som kutter i utslipp 

Teknologi- og tjenestesektoren utmerker seg med lav karbonintensitet, og har et unikt konkurransefortrinn i et grønt skifte. Norconsult illustrerer dette med inntekter som er frikoblet fra tradisjonelt klimabelastende aktivitet.

Transportsektoren topper listen over bransjen med flest aktører som viser til utslippskutt, hvor selskaper som Ruter, Vygruppen og Posten viser tydelige resultater gjennom overgang til elektriske kjøretøy og bærekraftige drivstoff.

– Transportsektoren setter standarden for utslippskutt, men må holde høy hastighet fremover. Samtidig er teknologi- og tjenesteselskaper sterke eksempler på hvordan man kan lykkes med lavutslipp i praksis, sier Løvstad.

Flere funn fra PwCs Klimaindeks 2025: 

  • 23 av Norges 100 største selskaper kan vise til utslipsskutt.

  • 85 selskaper har et fullstendig klimaregnskap som inkluderer alle vesentlige indirekte utslipp, opp fra 74 i fjor.

  • 63 har satt tallfestede mål for reduksjon av absolutte utslipp, nedgang fra 66 i fjor. 

  • 45 selskaper har en omstillingsplan for dekarbonisering, oppgang fra 25 selskaper i fjor.

Dette er PwCs klimaindeks

Klimaindeksen 2025 fra PwC belyser karbonintensitet og utslippskutt blant Norges 100 største selskaper, fordelt på seks bransjer. Rapporten gir en oppdatert og detaljert status på klimaomstilling og løfter frem hvilke bransjer som leder an i omstillingen mot lavutslippssamfunnet.

Last ned tidligere klimaindekser

 


World wide tax summaries

Vi ser et tiår frem i tid, så du kan skape verdi i dag 

Klimakrisen kan redusere den globale økonomien med opptil 7 % innen 2035. Samtidig skaper den muligheter verdt billioner av dollar. I vår rapport Value in Motion viser vi hvordan bærekraftige løsninger kan drive vekst og lønnsomhet. Se hvor verdiene flytter seg – og hvordan din virksomhet kan gripe dem.

Våre prognoser

Klimaomstilling

Fremtidsrettede selskaper ser bærekraft som en mulighet til å bygge motstandskraft og langsiktig verdi

Redefiner bærekraft

Your global tax technology solution

Kontakt oss

Hanne Løvstad

Partner | Leder for klima- og bærekraftstjenester, Oslo, PwC Norway

967 00 000

Kontakt meg

Erlend Bjørklund

Direktør | Leder for Klima og Natur, Oslo, PwC Norway

95 26 06 64

Kontakt meg